Скоріше за все, якщо ви читаєте цей текст, то слова «купероз» і «розацеа» вам знайомі. Розберімося детально - що це, чому виникає та як з ними боротися. 

 

Що таке купероз? Це судинна патологія, яка характеризується потоншеними стінками капілярів, коли вони мають низьку пружність і тонус, через що можуть лопатися. На шкірі з’являється червона судинна сітка - телеангіектазія. 

 

Купероз - ніби мінітромби у капілярах. Коли у структурі шкіри таке відбувається, це впливає на загальні обмінні процеси у ній. Як наслідок - погіршується гідробаланс шкіри, мікроциркуляція, зменшується її пружність, знижуються бар’єрні та захисні функції.

 

 

Чому виникає купероз?

Причин насправді безліч, проте не існує досліджень, які б дали однозначну відповідь. Це можуть бути:
 

  • гормональні порушення; 
  • генетична схильність; 
  • порушення метаболізму;
  • гіпертонія або інші проблеми з серцево-судинною системою;
  • хвороби ендокринної системи;
  • венозний застій; 
  • стрес;
  • фотопошкодження (надмірне захоплення засмагою);
  • різкі перепади температури (особливо стосується кухарів гарячих відділів, любителів саун, лазень тощо); 
  • агресивний косметологічний догляд (токсичне або хімічне пошкодження, сильна механічна дія та ін.); 
  • куріння;
  • зловживання алкоголем;
  • неправильне харчування, певні захворювання травної системи; 
  • серйозні фізичні навантаження;
  • тривалий хронічний набряк;
  • неякісна косметика або її неправильне використання;
  • наслідки перенесених хвороб (наприклад, Covid-19);
  • зараження шкірним кліщем;

багато інших.

 

Найчастіше купероз проявляється на крилах носа, щоках та вилицях.  Він може виникнути у будь-кого, але найчастіше трапляється у жінок старших 30-ти років зі світлою шкірою, світлим волоссям і блакитними очима. Також особливу схильність до куперозу мають люди з тонкою сухою шкірою і люди, які мають шкідливі звички (паління, вживання алкоголю). Жінки страждають на купероз частіше, ніж чоловіки.

Чим відрізняються розацеа та купероз? Західні науковці визначають купероз як початкову стадію розацеа. Як правило, на початкових стадіях розацеа може виникати купероз, а запущений купероз може провокувати розацеа.

Купероз не травмує шкіру, але псує її зовнішній вигляд. Під час розацеа виникають запалення, у тому числі гнійні, і потовщення.

 

Чим небезпечний купероз на обличчі?

Для більшості людей купероз це, в першу чергу, естетична проблема. Він не становить великої загрози, проте може свідчити про ламкість судин. Інколи лікарі можуть рекомендувати своїм пацієнтам з куперозом проходити додаткові обстеження.  

Ігнорувати судинну сіточку не можна. Якщо нічого не робити, вона прогресуватиме, і через якийсь час все обличчя вкриється некрасивою червоною павутиною. 

 

 Що не можна робити при куперозі на обличчі?
 

  • Застосовувати абразивні скраби для обличчя;

  • Використовувати агресивні кислотні та хімічні пілінги;

  • Робити вакуумну та механічну чистку обличчя (максимум - ультразвукову); 

  • Використовувати косметику зі спиртом;

  • Умиватися холодною та гарячою водою, протирати обличчя кубиками льоду;

  • Протягом тривалого часу контактувати з гарячим повітрям, сонячними променями, сильним вітром і морозом, а також різкими перепадами температури;

  • Зловживати візитами в сауну.

 

 Як позбутися куперозу на обличчі та покращити стан шкіри?

Перш за все - звернутися до лікаря, який поставить правильний діагноз і спробує встановити причини виникнення проблеми. Можливо, випише певні ліки для укріплення судин або відправить лікувати гормональний фон.

Кожен випадок індивідуальний та залежить від стану здоров’я людини та її типу шкіри. Проте існує ряд універсальних методів, які допомагають від куперозу:

 

 

☑️ Налагодити харчування

Їжа - це паливо для організму. Судинні сітки можуть потоншуватися через те, що організм витрачає велику кількість мінералів, вітамінів та інших ресурсів для переробки та виведення з організму продуктів, що травмують слизову та викликають набряки. Необхідно перестати вживати на постійній основі овочеві, рибні та м’ясні консерви, ковбаси, соління, квашені продукти, маринади, оцет, велика кількість солодощів (щодня), алкоголь, солодкі напої, міцну каву та чай у великих кількостях. 

Включити у раціон варто продукти, що допомагають укріплювати судини: ягоди, фрукти, горіхи, курячі яйця та м’ясо курки, бобові, зелений чай, морську капусту, авокадо і темний шоколад у невеликих кількостях. Додатково можна пропити кремній – він допомагає мозку контролювати роботу судин. 

 

☑️ Спорт

Регулярна фізична активність налагоджує роботу біохімії тіла, нормалізуває обмін речовин, циркуляцію крові. Потрібна саме фізкультура - довгі піші прогулянки на свіжому повітрі, заняття стрейчингом або йогою, плаванням, танцями. Мова йде саме про помірні навантаження, які не викликають перенапруження. Важкі тренування, навпаки, негативно впливають на стан судин.

 

☑️ Спокій

Ми так часто чуємо слово “стрес”, що не усвідомлюємо, наскільки він впливає на якість життя. У стані хронічної напруги тіло не відпочиває, через що страждають функції захисту та відновлення усіх систем - імунітету, серцево-судинної та епідермісу. Стрес змушує мозок виділяти більше гормонів, таких як кортизол. Він викликає запалення, що може погіршити шкірні захворювання. Ба більше: постійні переживання провокують стрибки тиску, які підвищують навантаження на стінки судин та прискорюють їх руйнування.

Свіжий та здоровий вигляд шкіри обличчя (і не тільки) залежить від того, наскільки турботливо ми ставимося до свого організму. Тому щоб зменшити прояви куперозу, необхідно зменшити загальний стрес. Почніть медитувати, налагодьте режим сну. Наповніть життя речима, які дарують вам насолоду та радість.  

 

☑️ М’які масажі для обличчя

Їх потрібно робити на основі зволожуючих кремів або сироваток, наносячи засіб легкими рухами за масажними лініями. Особливо з осені по весну, коли через холод погіршується мікроциркуляція крові й сповільнюються процеси клітинного метаболізму, через що загострюються розацеа і купероз.

 

☑️ Гідробаланс

Супутньою проблемою, яка йде пліч-о-пліч з куперозом, є зневодненість. Щоб відновити гарний стан шкіри, необхідно вживати достатню кількість чистої води (не просто рідини, а саме води), а також насичувати шкіру засобами, які її повноцінно зволожуватимуть та укріплюватимуть захисний бар’єр. 

 

Косметика від куперозу - як обрати? 

Важливо розуміти, що купероз не можна вилікувати тільки завдяки чудодійним кремам та маскам. Проте правильний м’який догляд може суттєво покращити стан шкіри, зробити її еластичною, наповненою та вирівняти тон. Пам’ятайте: позбутися червоних судинних сіток та отримати здорову сяючу шкіру неможливо без комплексного підходу. 

 

 

Що має бути у складі косметики при куперозі? 

Ключові інгредієнти:

🌱 азелаїнова кислота. Зменшує запальні процеси та почервоніння на шкірі, поліпшує зовнішній вигляд набряків та видимих кровоносних сіток, вирівнює тон шкіри;

🌱 центела азіанська, морскі водорості, цераміди, ніацинамід – відновлюють захисний бар’єр та сприяють регенерації.

Варто, щоб у косметичних засобах були допоміжні компоненти, такі як вітаміни (К, Р, Е, С), екстракт каштану, алое-вера та алантоїн, пантенол, бісаболол, ефірні олії пальмарози, ладанника, ромашки, неролі та лаванди. Вони допомагають відновлювати гідроліпідний баланс, покращують тонус і еластичність шкіри, сприяють зміцненню судинної стінки.

Що допомагає від куперозу на обличчі? Правильний догляд. Потрібно дотримуватися чотирьох головних кроків:

 

Крок 1. М’яке фізіологічне очищення. У засобах не має бути агресивних компонентів, спирту, мила та абразивних часточок. 

Крок 2. Зміцнення ліпідного бар’єру. У першу чергу це відновлення має йти зсередини, про що ми говорили вище. Для поновлення мікробіома шкіри й місцевого імунітету варто використовувати засоби на основі пребіотиків. 

Крок 3. Зменшити подразнення та почервоніння, укріплення судин.

Крок 4. Захист від сонячних променів протягом усього року. Ультрафіолетове випромінювання впливає на клітини шкіри, зокрема на еластин та колаген. Саме ці компоненти відповідають за її еластичність та пружність. Взимку (та холодну пору року) необхідно щодня використовувати SPF від 30, а влітку з рівнем захисту 50.

 

Засоби ТМ Ptashkin Sad для шкіри з куперозом та розацеа:

Для очищення ідеально підійде ніжне молочко "Nude" з пребіотиками та пантенолом - воно ретельно очищує, не травмує і має заспокійливі компоненти. Як аналог можна використовувати олеогель з ненасиченою лінолевою кислотою, необхідною для відбудови ліпідного шару. Його можна змивати водою або, якщо на шкірі залишається відчуття жирної плівки, додатково використовувати спонж конняку.  

Зміцнення бар’єру шкіри відбувається завдяки компонентам, які відновлюють ліпідний шар - церамідні комплекси, олії, батери. Такий ефект надають крем-флюїд "Moist", базовий крем "Creamy" та нічний крем “Antiox ”. Цераміди у їх складі сприяють укріпленню бар'єру та не дають випаровуватися волозі.

 

Важливо! У холодну пору року крем потрібно наносити не пізніше, ніж за 30 хв до виходу на вулицю. Обличчю потрібен час, щоб повністю поглинути засіб. У іншому випадку може відбутися обмороження тканин, а якщо на вулиці мороз, то молекули води можуть закристалізуватися у шкірі та пошкодити її. 

 

Для зняття подразнень підходить практично уся косметика Ptichkin Sad, оскільки вона виготовлена з натуральних рослинних інгредієнтів, схвалених стандартами COSMOS та ECOCERT, та має заспокійливі пом’якшуючі властивості.

 

Також для шкіри з куперозом підійде гелева маска "Breeze". Вона ефективно зволожує та регенерує шкіру, посилює клітинний захист та мікробіотичний бар’єр, знімає подразнення та покращує мікроциркуляцію шкіри. 

 

Також не нехтуйте тонізацією. Для шкіри з куперозом підійде тонік-есенція "Hydration". У його складі гідролат дамаскської троянди, що захищає верхній шар дерми від лущення та зволожує зсередини, комбінація активних пребіотиків, що відновлює мікробіом шкіри, комплекс п’яти ферментованих біодоступних мінералів, амінокислоти та трегалоза, які глибоко насичують шкіру і утримують вологу.

 

Купероз - це не та проблема, яку можна вирішити тільки кремами чи масажами обличчя. Єдина ефективна стратегія боротьби з куперозом - це комплексний підхід. Турбота про свою красу полягає як у використанні якісної натуральної косметики, так і у дбайливому ставленні до свого здоров’я – фізичного та ментального. Тільки докладаючи зусиль в обох напрямках можна отримати дійсно позитивний результат.

 

 

 Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру. Цей текст не може розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. Ptichkin Sad не несе відповідальності за будь-який діагноз, який може бути встановлений читачем на основі матеріалів сайту, а також не несе відповідальності за вміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні у цьому тексті. Для отримання точних діагнозів та призначення лікування необхідно відвідати лікаря. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, негайно зверніться до медпрацівників. Бережіть себе та своє здоров’я.